Ledovaná skla

Dopřejte si jedinečnost originálu a nechte se inspirovat kouzelnou hrou světel

technika Ledování dveřních vitráží a zrcadel

Naše babičky mívaly toto staré ledované sklo v kredencích. V minulosti se také, velmi často, používalo jako sklo do dveří. Obrazce, připomínající mráz na skle, však nevykreslilo zimní počasí. Tyto ledové květy na skle vytvořila lidská ruka. Jedinečná technika ledování svými kořeny sahá do dávné minulosti. Jedná se o proces, při kterém klihová vrstva na skle při schnutí odlupuje náhodné ledové květy. Tuto techniku dosud nenahradil žádný moderní způsob, který by urychlil proces výroby. Vytváří se podle stejných postupů, jako kdysi a jedná se o velice složitý a časově náročný proces. Z těchto důvodů se u nás této, téměř zapomenuté technice nikdo další nevěnuje. Firma Milan Drábek tuto techniku ovládá téměř třicet let. Jeho ledované vitráže lze přizpůsobit tvorbě různých ornamentů a struktur v retro stylu i moderních motivů. Pan Milan Drábek použil tuto techniku, mimo jiné, při restaurování vitráží Obecního Domu v Praze. Zrcadla, pojednaná touto technikou, poskytnou našemu oku stejný komfort, jako zrcadla benátská.

Kde všude lze ledované vitráže použít?

Vitráže zdobené technikou ledových květů jsou neokoukané a osvěží váš interiér i exteriér.

Technika ledových květů skýtá různé možnosti použití. Může se aplikovat na dveřní a okenní výplně, do koupelen, na izolační dvojsklo, na zrcadla, svítidla, ale i na nápojové sklo, čímž poskytuje zajímavé a nevšední řešení interiérů pro projektanty i architekty. Ledované vitráže lze po domluvě kalit, takže splňují bezpečnostní nároky.

Výhody

  • Dopřejte si jedinečnost originálu
  • Ledové květy jsou tvořeny přírodními mechanismy, proto je každé dílo neopakujícím se originálem.
  • Současné napodobeniny, jako jsou spreje nebo folie vám poslouží pouze dočasně, než se sloupnou nebo poškrábou. Povrch skla je pomocí techniky ledování mechanicky upraven, a proto zůstane navždy stejný.
  • Nechte se inspirovat kouzelnou hrou světel
  • Povrch ledových květů vytváří díky optickým lomům světla, tvořených menšími či hrubšími hrankami vytrhaných květů, jedinečný efekt.
  • Podobného čarování se světlem se u náhražek nedočkáte. U sprejů a folií se jedná pouze o plošnou malbu, která skutečné ledové květy připomíná jen vzdáleně.

Zrcadla zdobená technikou ledování - AMATERSKÉ FOTOGRAFIE a video / archiv autora

Více informací a ukázek zrcadel si můžete prohlédnout v kategorii ledovaná zrcadla.

Dekory dveřních výplní a zrcadel je možné přizpůsobit na různé rozměry skleněných tabulí. Na přání zákazníka je možné zhotovit atypické dekory, které nejsou ve stálé nabídce. Technika ledových květů se hodí i k restaurování historických objektů. V roce 1997 pan Milan Drábek pomocí této techniky restauroval Francouzskou kavárnu a restauraci v Obecním domě v Praze.

Fotogalerie ledovaných vitráží a zrcadel

Profesionální přístup

Profesionální přístup

100+ realizací

100+ realizací

35+ let praxe

35+ let praxe

Držitel licence MkČR

Držitel licence MkČR

Máte zájem o realizaci, návrh či restaurování vitráží?

Kontaktujte nás ihned prostřednictvím kontaktního formuláře, pokud Vás zaujala nabídka firmy MD Vitráž.

Nahoru